W czasach obecnych peruki to powszechne nakrycie głowy. Stosujemy to rozwiązanie najczęściej wtedy gdy chcemy zmienić swój wygląd, bądź gdy mamy nadzieję na zatuszowanie widocznych mankamentów związanych z wyglądem naszej fryzury. Znamy ją i stosujemy nie od dziś. Jaka jest więc historia peruk?

Historia peruki

Czasy starożytne

Peruki Historia - EgiptPeruka czarna używana były już około 2700 lat p.n.e w starożytnym Egipcie. Do jej powstawania stosowano włos ludzki jak i dostępne jego tańsze odpowiedniki takie jak wełna czy włókna liści palmowych. Mocowano je z pomocą żywicy i wosku pszczelego. Posiadanie tego typu treski było wtedy oznaką wysokiego statusu społecznego i religijności. Był to również dobry sposób na zasłonięcie głowy przed słońcem czy owadów oraz zakrycie widocznej łysiny bądź siwizny. Swoją popularnością cieszyły się one również w Rzymie. Z początku peruki w jasnym kolorze stanowiły ważny wybór stylizacji prostytutek, lecz z czasem zaczęły je ubierać również kobiety z wyższych sfer. Niekiedy zamiast treski, wolały one przyczepić do włosów naturalnych kolorowe loki i treski.

Czasy chrześcijaństwa

Kapłani chrześcijańscy krytykowali zarówno zapuszczanie włosów jak i noszenie peruk. Zakazywał tego między innymi starochrześcijański pisarz Tertulian oraz inni mu podobni. Peruki owiane były złą sławą również w czasach średniowiecza. Występował przeciwko nim święty Anzelm z Canterbury oraz Król Henryk I. Trend tego typu nakryć powrócił dopiero pod koniec XV wieku, gdy popularność zdobyły sztuczne peruki wykonywane z białego lub żółtego jedwabiu utrwalane roztrzepanym białkiem jaj. Równocześnie dostępne były pasma włosów doczepionych do czapek o nazwie calotty, które nosili sędziowie i duchowni. Z dobrodziejstw peruk korzystali również prestidigitatorzy, kuglarze oraz baletmistrzowie. Z czasem stały się nieodzownym elementem stylizacji na dworze.

Peruki na dworze królewskim

Początek wieku XVII to czas, gdy w towarzystwie Ludwika XII rozgłosem zaczęły cieszyć się fryzury z dodatkami papieru lub jedwabiu oraz zafarbowane treski. Do wzrostu popularności peruk przyczynił się król Ludwik XIV, który w dość młodym wieku zaczął tracić włosy. Z początku próbował ukryć on ten fakt czy pomocy sztucznie doczepianych włosów lecz ostatecznie zaczął on nosić całe treski. Największym pożądaniem cieszyły się te które wykonywano z pomocą włosów ludzkich, często pobieranych od biedaków lub ludzi zmarłych. Duże sumy płacono wzamian za te wykonane z włosów polskich i niemieckich chłopek oraz dzieci. Tańszymi odpowiednikami były te syntetyczne produkowane z włosów koni,owiec oraz kóz. Ze wzrostem popularności peruki zaczęły być uważane za małe dzieła sztuki – w dworach europejskich nierzadko spotkać się można było z gabinetami peruk. Wśród osób zajmujących się ich produkcją była spora rywalizacja i konkurencja. Dużą sławą w połowie XVII wieku cieszył się balwierz Ludwika XIV Jan Quentin, natomiast pod koniec tego stulecia specjaliści wytwarzali już peruki kręcone, perfumowane oraz farbowane.

Peruki w XVIII i XIX wieku

peruki XIX wiekNa początku XVIII wieku peruki znów cieszyły się oznaką wysokiego statusu społecznego. Najmajętniejsi zakładali je na ważne wyjścia jak i na co dzień. Około roku 1710 konstrukcje peruk osiągnęły niewłaściwie duże rozmiary, co jak się później okazało, nie było zbyt dobre- pasma przetłuszczały się i kołtuniły. W związku z tym zaczęto stosunkowo redukować ich wielkość. Na początku najczęściej spotykane były peruki w naturalnym odcieniu włosów, pudrowane jedynie dla rozrywki. Z upływem czasu zaczęto maskować łączenie z czołem za pomocą mieszanki owego pudru z oliwą. W Anglii sztuczne jak i naturalne włosy posypywano mąką, aby ukryć ich przetłuszczanie. Ostatecznie więc modna stała się biała peruka, którą uzyskiwano poprzez otaczanie jej w mieszance gipsu i skrobi. 

W połowie wieku XVIII dużym powodzeniem w Wersalu zaczęły cieszyć się ogromne peruki kobiece składające się zarówno z włosów jak i kwiatowych ozdób oraz jedwabnych zdobień. Niedługo przed rewolucją francuską zostały uznane za oznakę dekadencji i zepsucia. Po jej zakończeniu peruki wyszły z mody a noszących je uważano za niemodnych.W Wielkiej Brytani w XVII wieku peruki były jednym z typowych elementów stroju prawników oraz duchowieństwa i tradycja ta w większości krajów przetrwała do czasów obecnych. Pod koniec wieku XIX jedyną grupą, w której noszenie peruk było sprawą oczywistą były ortodoksyjne żydowskie mężatki. Wedle praw żydowskich ich włosy powinny być osłonięte w związku z zachowaniem skromności. Zgodnie z wytycznymi Tory i Talmudu zakrywały one włosy chustami lub siatkami, a następnie zaczęły korzystać ze zwyczaju noszenia peruk zwanym szejtl lub szajtel. Utrzymał się on do dziś wśród ortodoksyjnych wyznawców. Od wieku XX peruki nie są już elementem stroju codziennego.   

Peruki w Polsce

Peruki w naszym kraju początkowo pojawiły się w Warszawie za czasów króla Władysława IV, jednak większość szlachty gardziła modą przejmowaną przez osoby dworskie i miłośników hiszpańskiego stylu. Podczas panowania Jana Kazimierza i Michała Korybuta peruki nosiła duża część magnatów, co szybko spotkało się z krytyką ze strony hetmana Stefana Czarneckiego. W jego opinii była ona oznaką zniewieściałości oraz stracenia gotowości żołnierskiej. Gdy na tron Polski wstąpił król Jan III, który nie był miłośnikiem tresek, moda na peruki zniknęła, by niespodziewanie pojawić się za czasów Sasów. Osiemnastowieczne damy chcąc należeć do wyższych sfer z lubością zakładały pudrowane peruki z kręconymi lokami. Zupełnie przeciwne tej modzie były natomiast wiejskie szlachcianki.

Czasy współczesne

W obecnych czasach peruki stosowane są głównie przez gwiazdy i aktorów, oraz mężczyzn chcących ukryć utratę włosów czy osób przewlekle chorych oraz po chemioterapii. Najczęściej noszone są w konsekwencji schorzeń związanych z cukrzycą, problemów z tarczycą, terapii antynowotworowej, spadku poziomu hormonów oraz jako nieodwracalny skutek starzenia się organizmu. Peruka damska to najczęściej ozdoba gwiazd muzyki występujących na scenie. Ich miłośnikami są osobistości takie jak Cher, Tina Turner, Lady Gaga czy Nicki Minaj. Wybierają one modele wykonane z włosów naturalnych. Są również jednym z elementów strojów kostiumowych,karnawałowych które możesz zobaczyć u wszelkiej maści fanów zlotów mangi, anime czy na potrzeby cosplay.

sklep z perukami

Wyróżniamy obecnie trzy typy peruk podzielonych ze względu na użyte jako włosy materiały. Są to:

  • Peruki naturalne– wykonane z ludzkich włosów. Najczęściej wybierane przez osoby, które korzystają z niej codziennie tj. osoby po chemioterapii, osoby z trwałymi ubytkami włosów czy osoby przewlekle chore.
  • Peruki syntetyczne wysokiej jakości– to stosunkowo tanie peruki damskie wykonane z sztucznego materiału np kanekalonu ,dostępne w wielu miejscach (nie tylko poprzez autoryzowany sklep perukarski) szczególnie przydatne przy różnego rodzaju przebraniach,kostiumach czy do użytku przez osoby wcielające się w postacie fikcyjne na różne potrzeby, peruka syntetyczna jest raczej niezobowiązującym nakryciem głowy, nie używamy jej na co dzień raczej od święta.
  • Peruki mieszane– wykonane z włosów ludzkich oraz sztucznych, dostępne często dla osób z mniejszą zasobnością portfela, które oczekują podobieństwa i komfortu jak w przypadku peruk naturalnych. Peruki te to połączenie jakości, jaką dają nam włosy naturalne, jak i dobrej ceny gwarantowanej przez perukę syntetyczną

Jak widać, branża peruk i rozwija się prężnie i płynnie a ona sama przestała być wstydliwą kwestią i koniecznością. Osoby zmuszone do jej zakupu poprzez różnego rodzaju problemy nie muszą wstydzić się i ukrywać tego faktu. Sklep z perukami nie jest już czymś zadziwiającym, a sama treska jest obecnie często normalnym dodatkiem do stylizacji, często wykorzystywana do stworzenia niepowtarzalnego looku osoby po prostu dbającej o wizerunek. Nie ma więc powodu aby ukrywać noszenie peruki. Ich wybór jest nieograniczony, więc z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie.Noszone są głównie z przyczyn medycznych jak i komfortowych. Przy utracie włosów bądź schorzeniach niezwykle ważne jest aby dobrze czuć się wyglądać we własnym ciele. Gdy Ty znajdziesz się w kłopotliwej sytuacji, bądź zechcesz zmienić swój wizerunek, ważne abyś trafiła na właściwe dostępne modele.

Sklep z perukami oferuje nam szeroki wybór i różne dostępne dla nas modele. Są to zarówno peruki naturalne jak i peruki sztuczne oraz mieszane. Sklep z perukami to zarówno peruka dla dzieci, peruki damskie jak i męskie modele. Znajdziesz tam więc coś tylko dla siebie. Wybierz według własnych preferencji. Możesz pokusić się o nutę ekstrawagancji, możesz również wybierać dostępne klasyczne modele. Jeśli możesz wybierz ten wykonany z włosków naturalnych. W sytuacji gdy coś wpadło Ci w oko online i chcesz sprawdzić, czy ta sklep ma dostępne te konkretne modele na stronie internetowej wybierz po prostu opcję lupki, którą znajdziesz w górnym pulpicie. Zachęcamy również, abyś odwiedziła nasz sklep w którym dostępne są najlepsze modele które znajdziesz tylko u nas. Wybierz więc właściwie. Zapraszamy!

Zachęcamy do przeczytania na temat przyczyn łysienia tutaj.

author-avatar

O autorze: Sonia

Właścicielka i założycielka sklepu Hairly.pl. Z własnego doświadczenia wie jak trudno znaleźć odpowiednią perukę. Od wielu lat pomaga kobietom w dążeniu do wymarzonych włosów. Najważniejsza jest dla niej jakość produktów i skuteczna obsługa klienta.