Łysienie u kobiet przyczynyŁysienie jest problemem dotyczącym zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Powody nadmiernego wypadania włosów mogą mieć podłoże genetyczne lub chorobowe. Osoby chore nie tylko borykają się z samym problemem łysienia i chorobą, ale również z licznymi kompleksami. Ciekawą alternatywą dla osób, które straciły włosy nieodwracalnie czy czekają na ich odrośnięcie, są peruki. Odpowiednio dobrany model może wyglądać bardzo naturalnie, co wpłynie na poprawę komfortu psychicznego. Rynek perukarski dynamicznie się rozwija i najbardziej wymagająca klienta znajdzie swoją nową fryzurę. Gdzie kupić peruki? Jakie choroby mogą wywołać potrzebę noszenia peruk? Zapraszamy do artykułu!

Przyczyny łysienia

Istnieje wiele różnych czynników, które są przyczyną łysienia. Często jest to skutek naturalnego procesu starzenia się organizmu, nieprawidłowa pielęgnacja skóry głowy czy stres. Bywa jednak, że za łysienie odpowiadają czynniki chorobowe, które wpływają na osłabianie czy całkowite niszczenie cebulek włosowych. U kobiet, które borykają się z problemem łysienia, dominują zazwyczaj problemy o podłożu hormonalnym, np. choroby tarczycy. Bardzo często osoby dotknięte utratą włosów są diagnozowane jako dotknięte przewlekłymi chorobami skóry, których leczenie bywa bardzo trudne.

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty włosów. Dotyczy około dwóch procent ludzi na całym świecie, wśród których znaczną większość stanowią kobiety. Jest to autoimmunologiczna choroba skóry należącą do niebliznowaciejących postaci łysienia. Choroba nie obejmuje jedynie włosów na skórze głowy. Łysienie plackowate dotyczy również brwi, rzęs, włosów łonowych oraz owłosienia na pozostałych częściach ciała. Według statystyk choroba zazwyczaj dotyka osoby poniżej trzydziestego roku życia.

Powodem łysienia plackowatego jest nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego. Mieszki włosowe są atakowane oraz niszczone przez nasz własny organizm. Włosy wypadają, a na skórze tworzą się łyse, nierównomierne placki.  Keratynocyty uwalniają cytokiny zapalne, które uaktywniają komórki śródbłonka, co prowadzi do gromadzenia się komórek nacieku zapalnego. Po minięciu stanu zapalnego mieszki włosowe są ponownie zdolne do wzrostu. 

Przyczynami stanów zapalnych są między innymi: 

  • Atopia
  • Czynniki zaburzeń hormonalnych 
  • Czynniki genetyczne
  • Wewnątrzustrojowe ogniska zakażenia (bakteriemie)
  • Inne choroby

Wybór sposobu leczenia w dużej mierze zależy od podłoża choroby. Przy łysieniu plackowatym stosuje się farmakoterapię lub zabiegi kosmetyczne na regenerację cebulek włosowych. Występowanie długotrwałej utraty włosów i powstawanie przerzedzeń powoduje u osób chorych spadek samoakceptacji, czego następstwem mogą być nawet poważne zaburzenia psychiczne wymagające specjalistycznego leczenia. Leczenie choroby i czas potrzebny do odrośnięcia włosów może zająć nawet do kilku lat. Aby uniknąć dyskomfortu i przyzwyczaić się do utraty włosów, możesz zainwestować w peruki syntetyczne wysokiej jakości lub w peruki naturalne. Dostępne są modele o przeróżnych kolorach i długościach.

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe to jedna z najczęstszych przyczyn utraty włosów, która w 60% dotyka mężczyzn, a w 40% kobiet. U płci męskiej włosy wypadają w okolicach skroni, tworząc tzw. zakola i na wierzchołku głowy, a wśród płci żeńskiej schorzenie objawia się jako rozproszone przerzedzenia na jej szczycie. Łysienie androgenowe jest uwarunkowane genetycznie i może pojawić się w każdym wieku. Czynnikiem, który powoduje, że włosy wypadają, jest pochodna testosteronu, który w nadmiarze wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie organizmu. U mężczyzn łysienie androgenowe często objawia się agresywniej i może doprowadzić do całkowitej utraty włosów. W obecnych czasach wiele panów decyduje się na fryzurę „na łyso”, jednak brak wyboru wśród Kobiet spowodowany chorobą może prowadzić do powstawania kompleksów i spadek pewności siebie. Nie każda jest zainteresowana zabiegiem przeszczepienia włosów, dlatego peruka jest ciekawą alternatywą. W ofercie sklepu dostępne są damskie wersje peruk o naturalnych kształtach, wśród których każdy pan znajdzie coś dla siebie.

Łysienie anagenowe 

Łysienie anagenowe pojawia się u osób po chemioterapii, terapii lekami cytostatycznymi, radioterapii, czy po przewlekłych głodówkach. Charakterystyczne dla tego typu łysienia jest zwężenie włosów na poziomie trzonu oraz liczne pęknięcia. Zmiana ich struktury przez toksyczne czynniki chemiczne powoduje niemal natychmiastowe wypadanie. W przeciwieństwie do łysienia plackowatego, włosy utracone przez szkodliwe czynniki nie mają uszkodzonych cebulek, przez co odrost często zaczyna się samoistnie po zakończeniu leczenia obciążającego organizm. Nasz sklep oferuje również specjalistyczne naturalne peruki po chemioterapii.

Trichotillomania

Trichotillomania jest zaburzeniem psychicznym polegającym na patologicznym, często niekontrolowanym wyrywaniu włosów. Zaburzenie może być skutkiem przebytej traumy lub objawem nerwicy. Wyrywanie dotyczy najczęściej włosów na skórze głowy, ale czasami osoby chore pozbywają się również brwi, rzęs czy pozostałego owłosienia na ciele. Zaburzenie leczy się farmakologicznie oraz przy pomocy psychoterapii, jednak praca nad odhodowaniem zdrowych włosów może być czasochłonne. Agresywne wyrywanie często przyczynia się do powstawania małych ran i niszczeniem cebulek włosowych, co uniemożliwia włosom natychmiastowy porost.

lysienie kobieta po chemioterapiiCzy warto nosić peruki?

Osoby dotknięte łysieniem najczęściej decydują się na noszenie peruki, aby czuć się bardziej komfortowo. Pozwala to na odzyskanie namiastki normalności na trudnym etapie naszego życia. Na rynku można znaleźć tanie peruki oraz droższe, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Osoby, które straciły włosy w wyniku choroby, na pewno docenią noszenie peruki w sezonie jesiennym i zimowym, ponieważ stanowią alternatywę dla czapki. Włosy stanowią naturalną barierę cieplną przed wiatrem czy mrozem, dlatego ich brak może stanowić dyskomfort i ryzyko zapalenia dróg oddechowych. Noszenie peruk chroni nas przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a jednocześnie są one na nie odporne i cały czas wyglądają jak idealnie ułożone naturalne włosy.

Naturalna, syntetyczna czy mieszana?

Na rynku znajdziesz peruki o różnych długościach, kolorach, ale i materiałach. Do najbardziej popularnych rodzai należą peruki naturalne i peruki syntetyczne. Dostępne peruki naturalne charakteryzują się niską ceną i łatwością w zakładaniu. Dzięki postępowi technologii dostępne modele z syntetycznych włókien są miękkie w dotyku, dobrze się układają i wyglądają naturalnie.

Peruka syntetyczna jest odporna na wysokie temperatury, dzięki czemu można stylizować je przy użyciu lokówki czy prostownicy bez ryzyka ich zniszczenia.

Peruki naturalne są droższe, ponieważ idealnie odwzorowują strukturę ludzkich włosów i często są wykonane z większą starannością. Posiadają tzw. mikroskórę, czyli warstwę, która imituje ciało, z którego wyrastają włosy, co jest dobrym rozwiązaniem dla osób dotkniętych łysieniem, których skóra głowy jest wrażliwa i podatna na uszkodzenia. Dostępne peruki damskie rzadko są farbowane i najczęściej są dostępne w takich kolorach jak jasne i ciemne blondy oraz różne odcienie brązów.

Peruka damska mieszana nie jest popularnym rodzajem i dopiero zyskuje popularność. Stosunek włókien syntetycznych i naturalnych zazwyczaj wynosi 1:1. Taki model to kompromis pomiędzy niskobudżetową peruką syntetyczną a wysokojakościową z naturalnych, ludzkich włosów.

Na jakie peruki się zdecydować?

Wybór odpowiedniej peruki to bardzo indywidualna sprawa. Wybierz perukę, która będzie sprawiała, że czujesz się pięknie i w stu procentach komfortowo. Wybór należy do Ciebie, czy pasuje Ci wersja syntetyczna, czy gustujesz w naturalnych produktach. Możesz zdecydować czy bardziej odpowiada Ci peruka czarna, czy jednak wolisz peruki rude lub peruki w kolorze blond. Sklep z perukami oferuje szeroki wybór, gdzie znajdziesz fryzury klasyczne oraz bardziej odważne dla fanek odważnych, wyrazistych stylizacji. Znajdziesz tam zarówno peruki damskie, jak i męskie. Jeżeli masz wątpliwości, możesz skorzystać z pomocy konsultanta, który pomoże Ci w dopasowaniu peruki do rysów twarzy i twojego stylu. Sklep nie zapomina również o najmłodszych klientach, których dotknęło łysienie. Każda peruka dla dzieci jest wykonana z najwyższej jakości włókien, które zapewniają komfort noszenia i nie przeszkadzają w aktywnym trybie życia, typowym dla najmłodszych. Nasz sklep z perukami oferuje asortyment dla osób w każdym wieku, o różnych upodobaniach. Wybierz model, w którym poczujesz się doskonale, a twoja pewność siebie wzrośnie.

author-avatar

O autorze: Sonia

Właścicielka i założycielka sklepu Hairly.pl. Z własnego doświadczenia wie jak trudno znaleźć odpowiednią perukę. Od wielu lat pomaga kobietom w dążeniu do wymarzonych włosów. Najważniejsza jest dla niej jakość produktów i skuteczna obsługa klienta.