Nie masz jeszcze nic w koszyku.

Image Alt

hairly.pl

Jak dbać o peruki?
jak dbać o peruki
czesanie peruki naturalnej

czesanie peruki naturalnej

Jak dbać o peruki?

Aby peruka służyła nam długo musimy przestrzegać kilku zasad. Do każdego rodzaju peruki sposób pielęgnacji jest nieco inny. Odpowiednie traktowanie peruki czy to naturalnej czy syntetycznej pozwoli na zachowanie jej w idealnym stanie nawet kilka lat. Dbanie o peruki to nie tylko mycie, ale także czesanie czy używanie kosmetyków do stylizacji fryzury. Zobacz nasze rady, jak dbać o perukę aby służyła Ci tak długo, jak to tylko możliwe.

Na początek kilka zasad ogólnych, które tyczą się każdego rodzaju peruk:

 1. Do mycia peruk syntetycznych zalecamy używania dedykowanych do włosów syntetycznych szamponów.
 2. Nie należy czesać mokrych włosów syntetycznych.
 3. Aby czepek peruki się nie odkształcał należy perukę trzymać/suszyć na płóciennej główce lub innym stojaku.
 4. Kręcone/falowane włosy najlepiej układać tylko palcami.
 5. Do stylizacji peruki damskiej najbardziej polecany przez ekspertów jest lakier do peruk.
 6. Dla ograniczenia mechacenia się peruki używaj odżywczych balsamów/mgiełek.

Jak myć peruki syntetyczne?

Przygotuj dwa litry letniej wody a następnie wlej około dwóch nakrętek specjalnego szamponu do włosów syntetycznych. Wymieszaj szampon z wodą tak aby uzyskać jednolity roztwór i powoli zanurz swoją perukę. Bardzo ważne jest abyś w tym momencie nie tarła włosów i nie używała takich przedmiotów jak szczotka czy gąbka. Włosy możesz delikatnie ugniatać lub przesuwać ręką od czepka po końce pozbywając się piany i powtarzając czynność kilka razy. Po wypraniu peruki, wymień wodę na czystą i dokładnie wypłucz perukę. Nie zalecamy robić tego pod wodą bieżącą. Po pierwszym płukaniu wymień wodę i wlej około jednej nakrętki balsamu do peruk syntetycznych. Wygnieć perukę kilka razy i wyjmij na ręcznik do odsączenia. Nigdy nie pocieraj włosów ręcznikiem, lekko ugniataj i rozwieś perukę na stojaku do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Możesz na koniec delikatnie przeczesać włosy palcami , tak aby uniknąć splątań.

Czego powinnaś unikać – dobre rady:

 • czesania mokrych włosów syntetycznych,
 • gorących urządzeń takich jak solarium, grzejnik czy piekarnik,
 • zbyt częstego czesania, syntetyczne peruki powinny być układane palcami,
 • czesania włosów kręconych,
 • używania u nasady wygładzających kosmetyków.

Jak myć peruki naturalne?

Najistotniejszym etapem pielęgnacji peruk naturalnych jest czyszczenie. Im częściej nosisz perukę tym częściej musisz ją myć – tak samo jak nasze naturalne włosy. W przypadku używania peruki podczas aktywności fizycznej zalecamy pranie peruki nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie. Odpowiednio częsta pielęgnacja peruk naturalnych pozwoli na zachowanie gładkości i trwałości włosa.

Pierwszym etapem pielęgnacji peruk naturalnych jest dokładnie rozczesanie. Nałóż perukę na główkę lub inny stojak. Pamiętaj aby najpierw rozczesać końce dopiero potem czesz od nasady. Nigdy nie szarp włosów i nie używaj bardzo gęstego grzebienia. Włosy najlepiej czesać grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami. Po dokładnym rozczesaniu możesz zacząć prać perukę.

Proces mycia peruk naturalnych jest nieco inny niż peruk syntetycznych. Na początku musisz całkowicie zmoczyć perukę. Możesz to zrobić pod bieżącym strumieniem wody. Pamiętaj aby woda miała letnią temperaturę. Polewaj perukę od czepka po końce włosów. Tak samo też aplikuj szampon. Możesz użyć specjalnego szamponu do peruk naturalnych lub każdego innego szamponu głęboko nawilżającego. Jednak zalecamy używanie kosmetyków dedykowanych dla peruk. Szampon możesz rozprowadzić palcami lub za pomocą szczotki czy grzebienia. Należy pamiętać o dokładnym wypraniu czepka, jest to element, który ma ciągły kontakt z naszą skórą głowy i także powinien być odpowiednio czyszczony. Następnie należy osuszyć perukę używając ręcznika. Połóż perukę na ręczniku a następnie drugą jego częścią ugniataj mokre włosy aż do odsączenia jak największej ilości wody. Pamiętaj aby nigdy nie pocierać włosów ręcznikiem.

Mycie peruki naturalnej

Mycie peruki naturalnej

Peruki naturalne są wykonane z włosów które samodzielnie się nie regenerują, zatem pocieranie czy szarpanie może nieodwracalnie poplątać włosy. Peruki są dużo bardziej podatne na uszkodzenia niż nasze własne włosy, dlatego nawilżanie jest tak ważne. Zapobiega puszeniu się peruki oraz mechaceniu końcówek. Peruka nie posiada naturalnej ochrony w postaci wydzielanego przez naszą skórę łoju, dlatego peruka może matowieć, pasma mogą się łamać i kruszyć. Pamiętaj o odpowiednim nawilżaniu, używaj po każdym myciu odżywkę i raz w miesiącu maskę. Nie nakładaj odżywki lub maski u nasady peruki, odżywka mogłaby rozwiązać węzły pasm. Odżywkę możesz trzymać na włosach około 5 minut po czym dokładnie spłukać. Po całym procesie dokładnie odsącz perukę ręcznikiem, rozczesz i rozwieś na stojaku w temperaturze pokojowej do wyschnięcia.

Jak stylizować peruki?

Niektóre tanie peruki syntetyczne można suszyć, prostować czy używać innych gorących urządzeń. Jednak należy pamiętać o tym, że informacja o możliwości termicznej stylizacji powinna być zawarta w opisie produktu. Zazwyczaj peruki syntetyczne wysokiej jakości można stylizować do 160 stopni, wyższe temperatury mogłyby zniszczyć a nawet stopić włos. Sklep internetowy Hairly oferuje tego typu peruki damskie z włosa syntetycznego odpornego na stylizację do 160 stopni bez obawy o zniszczenie peruki. Więcej informacji jest dostępne pod każdym z naszych produktów.

Chcąc uzyskać różne fryzury peruki syntetycznej możesz użyć lakieru do peruk. Taki kosmetyk pozwoli na ułożenie pożądanej fryzury i nadanie jej trwałości. Dedykowane kosmetyki sprawią że peruka syntetyczna będzie trwalsza – specjaliści prowadzący sklep z perukami hairly z przyjemnością podpowiedzą Ci czego użyć.

Peruki naturalne możesz stylizować dowolnie. Używać kosmetyków do stylizacji takich jak lakier do włosów, pasta, puder czy żel. Używanie gorących urządzeń także nie stanowi przeszkody, jednak nie zalecamy wyższej temperatury niż 160 stopni, ponieważ zbyt wysokie temperatury mogą nadmiernie wysuszyć włos.

Stylizacja peruki

Stylizacja peruki

Czy peruki można farbować?

Odpowiadając na to pytanie należy podejść od strony praktycznej jak i technicznej. Zakup peruki to duży wydatek a koloryzacja to dodatkowe koszty bez gwarancji uzyskania pożądanego efektu. Sklep z perukami posiada szeroką gamę kolorystyczną a opisy peruk często zawierają wystarczająco dużo informacji na temat koloru lub nawet jego kod. Zatem w odpowiedzi na powyższe pytanie, tak, peruki można farbować, ale tylko te naturalne i tylko o kilka tonów w kierunku tych ciemniejszych. Nie polecamy koloryzacji peruki w kolorze ciemnym chcąc uzyskać jasny kolor. Peruki syntetyczne oraz peruki mieszane nie mogą być farbowane.

Jak farbować/tonować?

Kupując perukę naturalną należy pamiętać o tym, że może być ona pochodzenia indyjskiego czy brazylijskiego, co oznacza, że początkowy kolor włosów był ciemny. Peruka aby otrzymała pożądany kolor, musiała być najpierw poddana dekoloryzacji. Jest to dość agresywny proces, który może niszczyć strukturę włosa. Dopiero po dekoloryzacji można nadać peruce inny kolor.

Jeśli rozważasz dalszą koloryzację, wykonaj próbę koloru na mało widocznym miejscu. Wykonując koloryzację unikaj kontaktu z bazą czepka, w przeciwnym razie istnieje ryzyko trwałego pobrudzenia czepka. Zatem nie wykonujemy koloryzacji odrostów w perukach.

Farbowanie peruki

Farbowanie peruki

Bardzo dużą popularnością cieszy się wykonywanie pasemek czy tonowanie koloru.

Co to jest tonowanie?

Tonowanie to nadanie włosom innego odcienia/tonu. Jest to zabieg, który nie wpływa tak negatywnie na kondycję włosów jak całościowa koloryzacja o kilka tonów. Do tonowania używa się płukanek. Posiadają one nieszkodliwy barwnik, który wnika w strukturę włosa nie uszkadzając go. Płukanki tonujące nadają się zarówno do peruk naturalnych jak i syntetycznych.

Codzienna pielęgnacja peruk

Codzienne noszenie peruki wymaga przestrzegania kilku zasad:

 • trzymaj perukę na stojaku lub główce, zapobiega to odkształcaniu czepka,
 • czesz włosy jak najrzadziej, kiedy zaistnieje potrzeba czesz perukę palcami,
 • używaj do pielęgnacji dedykowanych kosmetyków,
 • pierz perukę minimum dwa razy w miesiącu,
 • staraj się używać gorących urządzeń jak najmniej.

Sorry, the comment form is closed at this time.