peruka naturalna długa ciepły blond

Peruki naturalne istnieją wiele lat – były już noszone nawet w starożytnym egipcie – egipcjanie kierowani względami estetycznymi golili głowy i zakładali drugie włosy. Ich popularność wzrosła również w latach 1500-1800, gdzie była symbolem zamożności właściciela. W Polsce peruki naturalne pojawiły się dopiero za czasów panowania Władysława IV i wpisały się w część ubioru każdego sędziego. Chociaż ich popularność w czasach dzisiejszych spadła, nadal są osoby dla których peruki naturalne są wciąż nieodzownym elementem wyglądu. Więcej o historii peruk przeczytasz tutaj

Istnieje kilka rodzajów peruk naturalnych. Każdy z nich jest dostosowany do indywidualnych potrzeb klienta oraz do schorzenia jakie spowodowało utratę włosów. Bywa także tak, że Panie decydują się na perukę ze względu na chęć zmiany wyglądu czy też potrzebują peruki na jakąś okoliczność. Peruki z włosów prawdziwych możemy klasyfikować ze względu na rodzaj czepka, rodzaj włosa oraz jego pochodzenie. Ze względu na rodzaj czepka wyróżniamy czepek tradycyjny (elastyczny), czepek z warstwą front lace i czepek mono (monofilament). Z kolei jeśli mówimy o włosach to wyróżniamy włosy chińskie, indyjskie, europejskie i słowiańskie zwane dziewiczymi.

Rodzaje czepków

Czepek tradycyjny (elastyczny) – baza tego rodzaju czepka wykonana jest w 100% maszynowo. Są to trwałe i stosunkowo niedrogie peruki. Gęstość włosów jest dobrana w taki sposób aby jak najlepiej oddawała naturalny wygląd. W przypadku tego czepka bardzo dobrze prezentują się fryzury z grzywką, które maskują przód czepka. Włosy peruki są mocowane na tzw tresach, dzięki czemu czepek jest przewiewny. Tego rodzaju peruki są uniwersalne, a zatem posiadają z tyłu regulację, dzięki której dopasujesz rozmiar czepka do swojego obwodu głowy. Bardzo często taki czepek posiada dodatkowe grzebyki i spinki clip in dla lepszej aplikacji peruki na głowie. Spinki i grzebyki zapewnią lepsze dopasowanie i brak przesuwania się peruki na głowie. Taka peruka jest polecana osobom, które posiadają swoje własne włosy lub ich część i chcą je zakryć z powodu znacznego przerzedzenia lub chęci zmiany wyglądu. Jeśli grzebyki czy spinki clip in nie byłyby Ci potrzebne, lub nawet przeszkadzały w noszeniu, możesz je bez problemu odpruć.

Czepek front lace – baza peruki z prawdziwych włosów jest wykonana na czepkach całościowych. Takie naturalne peruki posiadają przewiewną warstwę front lace wykonaną z siateczki/koronki, zazwyczaj materiałem bazowym jest tiul w kolorze beżowym. Front lace tworzy naturalne przejście między linią czoła a peruką. Jest to peruka oddychająca, a włosy peruki na warstwie front lace są naszywane ręcznie, dzięki czemu można dowolnie zmieniać przedziałek. Siateczka front lace pozwala uzyskać bardzo naturalny efekt linii włosa, wystarczy, że dotniesz siateczkę do linii włosa peruki. Peruki z naturalnych włosów front lace możesz nosić bez dodatkowego mocowania, jednak jeśli czujesz zbyt duży luz na przedniej linii włosa, możesz użyć dedykowanego kleju do peruk lub taśmy mocującej. W przypadku zastosowania kleju lub taśmy peruka z naturalnych włosów może się trzymać nawet kilka dni nieruchomo. Biorąc pod uwagę wszystkie rodzaje czepków, trudno o bardziej naturalny wygląd niż w przypadku czepka front lace. Taka peruka również posiada grzebyki, które z łatwością usuniesz. Czepek jest uniwersalny z regulacją z tyłu, więc bez problemu dostosujesz czepek do swojego obwodu głowy.

Czepek mono top (monofilament) – jest to peruka wyposażona w warstwę z mikroskórą, która zazwyczaj jest cienką ażurową siateczką do której każdy włos jest doszyty ręcznie, tworzy wrażenie włosów wyrastających z głowy. Monofilament jest stosowany na topie peruki, na czubku lub na jej całości. Siateczka ma cielisty beżowy kolor przez co bardzo dobrze imituje skórę ludzką. Przednia linia włosa jest na tyle naturalna, że możesz nosić modele nie posiadające grzywki. Siateczka będzie nie do odróżnienia od Twojej naturalnej skóry. Zmiana przedziałka czy modelowanie włosów do góry nie będzie stanowiło problemu. Taką perukę możesz swobodnie dopasować dzięki paseczkom do regulacji, które znajdują się z tyłu czepka. Tego typu peruki z włosów naturalnych są najdroższe, ale noszenie takiej peruki jest praktycznie nieodczuwalne. Naturalne peruki mono top są zazwyczaj wykonane z włosów remy, co oznacza, że kierunek łuski włosa został zachowany. Dzięki temu włosy nie plączą się i nie puszą.

Przykład peruki naturalnej z idealnie dopasowanym czepkiem

Przykład peruki naturalnej z idealnie dopasowanym czepkiem

Rodzaje włosów naturalnych

Włosy chińskie – są to bardzo ciemne, grube i proste włosy. Z reguły poddawane intensywnym procesom rozjaśniającym, po to aby potem móc uzyskać kochane przez wszystkie panie słowiańskie odcienie. Na koniec na włos jest nakładany silikon, po to aby włosy wyglądały na zdrowe i lśniące. Niestety takie traktowanie bardzo niszczy włos, sprawiając, że po krótkim czasie zacznie się łamać, puszyć i mechacić. Chińskie peruki naturalne są odpowiednie dla osób, które szukają peruki na krótki okres czasu lub do noszenia okazjonalnego. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie włosy chińskie są takie same, a dlaczego? Bo patrząc na nasze własne włosy, niektóre z nas mają bardzo zadbane, inne zniszczone i postrzępione, analogiczna sytuacja może mieć miejsce w Chinach. Bardzo często do peruki z włosów naturalnych mogą zostać użyte włosy virgin (dziewicze) te najwyższej jakości, jednak takie włosy będą miały zawsze bardzo ciemny kolor. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób noszących proste czarne włosy. Wtedy taka peruka jest nie tylko oszczędnością w porównaniu do włosów europejskich, ale także gwarancją na zdrowe i trwałe włosy. Peruka chińska wymaga pielęgnacji dedykowanym szamponem i odżywką. Nie są to jednak włosy, które będziesz musiała prostować, ponieważ z natury posiadają prostą strukturę. Pamiętaj, że odpowiednia pielęgnacja włosów przedłuży ich żywotność a także współpraca z takimi włosami będzie znacznie łatwiejsza. Zatem jeśli nosisz czarne włosy, nie bój się włosów chińskich, będą dla Ciebie odpowiednie, z kolei jeśli lubisz blond, postaw na włosy europejskie.

Włosy indyjskie – jest to kolejna tańsza alternatywa dla włosów europejskich. Indyjskie peruki naturalne są grube, jędrne i dość ciężkie. Nie są to włosy cienkie i lekkie jak włosy słowiańskie ale jeśli pochodzą od rzetelnego dostawcy, który oferuje prawdziwy i odpowiedni gatunkowo surowiec to za dużo niższą cenę możemy mieć dobrą jakościowo perukę naturalną. Indyjskie peruki, podobnie jak chińskie również poddawane są intensywnym procesom rozjaśniającym, które mogą głęboko wnikać w strukturę włosa i go niszczyć, co po kilku miesiącach użytkowania skutkuje mechaceniem i łamaniem włosa. Po całym procesie włosy pokrywane są silikonem, który ma je wygładzić i nadać im blask. Niestety powłoka po kilku myciach wypłukuje się, dlatego warto używać serum silikonowe. Pielęgnacja włosów indyjskich nie jest inna niż włosów chińskich, tak samo musisz je myć dedykowanym szamponem i nawilżać po każdym myciu. Dzięki temu włosy będą bardziej zdyscyplinowane. Jeśli jesteś zwolenniczką lekko kręconych włosów to peruka indyjska będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, ponieważ są to włosy z natury lekko kręcone, zwłaszcza po umyciu, ale stosowanie prostownicy nie jest przeszkodą. Podsumowując, naturalne peruki indyjskie są dla osób, które lubią grube, ciemne i lekko kręcone włosy.

Włosy europejskie – pochodzą zazwyczaj z południowej Europy, z Włoch i Hiszpanii. Ze względu na pochodzenie, europejskie peruki naturalne mają również ciemne odcienie i muszą być poddawane procesom rozjaśniającym aby potem uzyskać różne odcienie blondu. Jednak włos europejski nie jest tak sztywny i gruby jak włos chiński czy indyjski, dlatego uważa się, że najlepiej pasują do słowiańskiej urody. Europejskie peruki naturalne są bardzo gładkie i miłe w dotyku. Bardzo często w tego typu perukach możemy spotkać typ włosów remy, czyli te w których łuski są skierowane naturalnie ku dołowi. Jest to duży atut takich włosów naturalnych, ponieważ nie puszą się i nie mechacą jak te nie-remy. Dzięki lekkości, europejska peruka naturalna łatwo poddaje się stylizacji, można ją prostować, kręcić czy karbować. Pielęgnacja włosów europejskich jest taka sama jak chińskich czy indyjskich. Używaj dedykowanych do peruk kosmetyków. Cena europejskiej peruki naturalnej będzie wyższa niż tej z włosów chińskich czy indyjskich, ale płacąc więcej uzyskujesz także bardzo dobrą jakość.

Włosy słowiańskie (virgin) – to najwyższa jakość włosów, których kolor najbardziej pasuje do słowianek. Dzięki naturalnie jasnym odcieniom, nie musimy poddawać włosów słowiańskich rozjaśniającym procesom. Pozostają one zdrowe i pełne blasku. Systemy czy peruki wykonane z włosów słowiańskich są najtrwalsze, ale także najdroższe. Nosząc perukę słowiańską masz pewność komfortu, lekkości fryzury i najwyższej jakości produktu. Włos słowiański jest tak samo jak każdy inny ścięty włos, włosem martwym i wymaga starannej pielęgnacji. Używaj do tego tylko dedykowanych, dobrych jakościowo kosmetyków, dzięki temu peruka będzie Ci służyła kilka lat. Słowiańskie peruki naturalne są idealnym rozwiązaniem dla osób cierpiących na łysienie plackowate, gdzie zakładanie i noszenie peruki to codzienność. Wtedy komfort psychiczny i wygoda są niezwykle ważne, dlatego warto zainwestować perukę słowiańską.

Peruka naturalna bardzo ciepły blond włosy słowiańskie virgin

Peruka naturalna blond włosy virgin

Peruka naturalna – jaką wybrać?

Wybór peruki naturalnej nie należy do najłatwiejszych. Wszystko zależy od tego z jakim łysieniem się zmagasz, a może to nie utrata włosów skłania się do zakupu peruki tylko chęć szybkiej zmiany wyglądu. Jeśli powodem zakupu jest tylko zmiana wyglądu, możesz nosić każdą perukę. Posiadając własne włosy, zarówno czepek tradycyjny jak i ten front lace będzie dla Ciebie odpowiedni. Nasz sklep z perukami posiada w ofercie obydwa warianty.

Jak peruka naturalna na łysienie androgenowe?

W takiej sytuacji polecamy peruki mono top (monofilament) z włosów europejskich lub najlepiej słowiańskich. Dzięki czepkowi mono top dowolnie ułożysz fryzurę lub zmienisz przedziałek. Tego typu łysienie wiąże się często z dużym dyskomfortem psychicznym, ale zainwestowanie w perukę mono top z włosów słowiańskich lub europejskich pozwoli Ci na normalne i szczęśliwe funkcjonowanie przez kilka lat.

Jaka peruka naturalna przy chemioterapii?

Chemioterapia to trudny czas, gdzie utrata włosów jest dla nas dużym dyskomfortem. Ważne jest aby móc poczuć się dobrze w tym ciężkim momencie. Dla osób w trakcie terapii antynowotworowej polecamy peruki naturalne mono top lub front lace. Taka peruka pozwoli na uzyskanie maksymalnie naturalnego wyglądu. Cena takiej peruki będzie wyższa niż peruki wykonanej na czepku tradycyjnym, dlatego jeśli twoja skóra głowy nie jest bardzo wrażliwa możesz zdecydować się na perukę naturalną tradycyjną.

Mamy nadzieję że dzięki naszemu porównaniu peruki naturalne i ich rodzaje stały się dla Ciebie w pełni zrozumiałe. W przypadku dalszych wątpliwości, zapraszamy do przejrzenia artykułów dostępnych w naszym poradniku o perukach oraz do zapoznania się z ofertą dostępną w naszym sklepie.

author-avatar

O autorze: Sonia

Właścicielka i założycielka sklepu Hairly.pl. Z własnego doświadczenia wie jak trudno znaleźć odpowiednią perukę. Od wielu lat pomaga kobietom w dążeniu do wymarzonych włosów. Najważniejsza jest dla niej jakość produktów i skuteczna obsługa klienta.