Nie masz jeszcze nic w koszyku.

Image Alt

hairly.pl

Kiedy peruka a kiedy tupet?
peruka a tupet

peruka a tupetWiele osób zadaje sobie pytanie: peruka czy tupet? Wypadanie włosów dotyczy znacznej części populacji, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Może pojawić się w każdym wieku i mieć różny stopień zaawansowania. Peruki i tupety pozwalają na zakrycie pojawiających się przerzedzeń. Przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań, oraz które z nich jest najlepszym wyborem w konkretnym przypadku.

Peruka a tupet – czym się różnią?

Peruka składa się z czepka i przytwierdzonych do niego naturalnych lub syntetycznych włosów. Zakłada się ją na całą głowę. W zależności od rodzaju czepka peruka nakłada się bezpośrednio na odpowiednio przygotowane włosy lub wymaga dodatkowego zamocowania na taśmę, lub specjalny klej. Tupety posiadają podobną konstrukcję do peruk, jednak przykrywają jedynie przerzedzony obszar, a nie całość głowy. Wybierając tupet bardzo ważne jest, aby jego kolor i faktura odpowiadała twoim własnym włosom. To ważne, żeby włosy tupetu wpasowały się naturalnie w naszą fryzurę. Peruka jest rozwiązaniem dla osób, u których łysienie przybrało na tyle duże obszary, których tupet nie da rady zakryć. 

Zalety peruki:

Główną zaletą peruk nad tupetami jest to, iż mamy pewność, że po poprawnym założeniu prezentujemy się z idealnie dopasowaną, efektowną fryzurą. Nie musimy się martwić, że przerzedzone obszary będą widoczne. W większości przypadków nabyta peruka nie wymaga samodzielnego przycinania włosów, w przeciwieństwie do tupetu. Wybór kolorów i fryzur jest bardzo szeroki, dzięki czemu każdy może wybrać model idealnie dopasowany do swoich oczekiwań.

Peruki są dostępne z różnymi rodzajami czepków. Najpopularniejsze rodzaje to czepki typu mono top oraz lace front. Pierwszy jest szybki w zakładaniu i komfortowy w noszeniu. Posiada elementy mikroskóry, czyli materiału imitującego ludzką skórę, który zapewnia komfort podczas noszenia. Lace front to ciekawy wybór dla osób, którym zależy na uzyskaniu jak najbardziej naturalnej linii przejścia między włosami a czołem. Przednią siateczkę przycinamy samodzielnie, aby dopasować ją indywidualnie pod nas.

Możemy zdecydować się na perukę z włosów naturalnych, syntetycznych lub wersję z dwoma rodzajami pasm. Każdy z rodzajów różni się strukturą włosa w dotyku i sposobem układania. Współcześnie tworzone peruki prezentują się bardzo naturalnie i nawet opcje z syntetycznych włosów często są nie do odróżnienia od własnej fryzury. Każdy typ wymaga regularnej pielęgnacji odpowiednio dobranymi kosmetykami i odpowiedniego przechowywania w bezpiecznym miejscu. Peruki są odporne na wysoką temperaturę, co pozwala na stylizacje przy użyciu prostownicy lub lokówki.

Wady peruk:

Chcąc, żeby nasza peruka wyglądała jak najbardziej autentycznie, trzeba zainwestować nieco w jej zakup. Ceny peruk naturalnych są stosunkowo wysokie, a z kolei modele z włosów syntetycznych cechują się niższą jakością i krótszą żywotnością. Aby utrzymać perukę w dobrym stanie, należy poświęcić czas na jej pielęgnację. Poza regularnym myciem po pewnym czasie użytkowania peruka może wymagać używania dodatkowych kosmetyków, które będą utrzymywać włosy w dobrym stanie. Bardzo ważny jest sposób przechowywania peruk. Powinny znajdować się w suchym i zacienionym miejscu, najlepiej na specjalnym stojaku. Odłożone w przypadkowym miejscu mogą się zmechacić, a na włosach powstaną trudne do usunięcia odgniecenia.  Peruki dają ograniczone możliwości tworzenia wysokich upięć. 

Zalety tupetów:

Tupety to świetna opcja, aby zakryć przerzedzone lub łysiejące obszary w okolicy przedziałka włosów, lub czubka głowy. Są dostępne w wielu rozmiarach, fakturach i kolorach. Do wyboru mamy tupety z włosów naturalnych i syntetycznych, a także modele mieszane. Dobrze dobrany tupet prezentuje się naturalnie na tle naszych własnych włosów i jest wygodny w noszeniu. Baza tupetu jest wykonana z delikatnych materiałów, które nie podrażnią uwrażliwionej skóry głowy podatnej na uszkodzenia. Siateczka, do której przymocowane są włosy jest elastyczna, co ułatwia założenie tupetu tak, aby przylegał dokładnie do głowy, przykrywając w całości łysiejący obszar. Tupety są polecane osobom, które borykają się z częściowym łysieniem, a nie chcą decydować się na perukę. Tupet zakrywa niemile widziane obszary, dając nam jednocześnie możliwość pokazywania reszty zdrowych włosów. Dla wielu osób noszenie tupetu na co dzień jest zdecydowanie bardziej komfortowe od konieczności noszenia peruki.

Wady tupetów:

Często spotykanym problemem jest dobranie tupetu do naszych naturalnych włosów. Odcień powinien być jak najbardziej zbliżony do naszego własnego koloru. W innym przypadku włosy tupetu będą się wyróżniać, co nie będzie wyglądać realistycznie. Wybór kolorów jest szeroki, jednak znalezienie idealnego może stanowić kłopot, szczególnie składając zamówienie online. Włosy syntetyczne mają tendencję do nadmiernego błyszczenia, co może być widoczne na tle naturalnych włosów. Rozmiar tupetu musi być dobrze dopasowany do wielkości łysiny, dlatego kluczowe jest wykonanie dokładnych pomiarów przed zakupem. Jeśli przerzedzony obszar stale się poszerza, po czasie będzie konieczne wymieć tupet na nowy, co wiąże się z kolejnymi kosztami. 

Aby tupet dobrze się trzymał, musi być przymocowany do zdrowych włosów. Zamocowanie tupetu do zbyt rzadkich włosów znajdujących się za blisko łysiny będzie skutkować jego przesuwaniem się. Mocuje się go do pasm przy pomocy spinek clip in. Początkowo odpowiednie zamocowanie tupetu, aby trzymał się w miejscu i dobrze przylegał, bywa kłopotliwe i wymaga prób, żeby nabrać wprawy. 

Peruka czy tupet – podsumowanie

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu artykułu znasz już podstawowe różnice pomiędzy perukami a tupetami. Oba produkty mają na celu przykrycie przerzedzonych obszarów, abyśmy mogły zaprezentować się w pięknej i nieskazitelnej fryzurze. Wybór tupetu lub peruki zależy w głównej mierze od stopnia zaawansowania łysienia. Osoby borykające się z łysieniem częściowym będą zadowolone z wyboru tupetu. Dostępne u nas tupety są dostępne w przeróżnych rozmiarach od takich, które zakryją niewielkie przerzedzenia w okolicy przedziałka do takich, które ukryją znacznie większe obszary. Peruka sprawdzi się dla osób, które borykają się z całkowitym łysieniem lub z wieloma, rozproszonymi przerzedzeniami. Poza spełnieniem głównego założenia, czyli zakryciem braku włosów, mamy możliwość wyboru wymarzonej fryzury. 

W naszym sklepie z perukami i tupetami znajdziesz oba rodzaje produktów w różnych kolorach i fakturach. Jeśli po przeczytaniu naszych porad wciąż masz wątpliwości, który z produktów będzie dla Ciebie odpowiedni, skontaktuj się z nami. Na indywidualnej konsultacji online pomożemy Ci w wyborze, odpowiemy na pytania, a także doradzimy, w czym będzie Ci do twarzy. Nasz sklep oferuje darmową dostawę oraz możliwość dokonania zwrotu zamówienia w przeciągu 14 dni. Przymierz perukę lub tupet w domu, a w razie niedopasowania czy niespełnienia oczekiwań, odeślij produkt z powrotem do nas. Asortyment Hairly stale się powiększa, aby każda klientka miała w czym wybierać.