Noszenie peruki to świetne rozwiązanie, aby dodać sobie nieco pewności siebie i szybko zmienić wizerunek. Większy wybór peruk niż kiedykolwiek wcześniej sprawił, że codzienne noszenie peruk stało się bardziej powszechne i naturalne. Jeśli nosisz peruki na co dzień lub planujesz zacząć, oto dwanaście najlepszych wskazówek, które musisz poznać.

 

Zmierz obwód głowy

Jeśli planujesz nosić peruki codziennie, upewnij się, że są one odpowiednio dopasowane. Każdy ma inny rozmiar głowy, dlatego peruki są dostępne w różnych rozmiarach.

Przy wykonywaniu pomiarów trzeba być bardzo dokładnym, aby peruka była jak najlepiej dopasowana. Za duża nie będzie dokładnie przylegać do głowy, przez co będzie się przesuwać i podrażniać skórę głowy.

mierzenie obwodu glowy

Peruka z naturalnych włosów czy peruka syntetyczna?

Wybór między perukami z włosów ludzkich a perukami syntetycznymi jest jednym z najważniejszych punktów do rozważenia, jeśli chodzi o codzienne noszenie peruk. Obie opcje mają swoje zalety i wady. Przed zakupem warto poczytać o dostępnych w sklepach rodzajach peruk. Po zapoznaniu się z ich cechami wybierz perukę, która najlepiej odpowie na twoje potrzeby.

sklep z perukami

Zawsze noś czepek po perukę

Ważną wskazówką jest noszenie specjalnego czepka pod perukę przy każdorazowym noszeniu. Dotyczy to także osób, które nie posiadają włosów naturalnych z jakiegokolwiek powodu. Czepek pomaga w utrzymaniu peruki na swoim miejscu bez ryzyka jej przesunięcia nawet podczas długiego noszenia. Tworzy także barierę między naszą skórą a peruką, co pozwala na zachowanie jej w czystości przez dłuższy czas.

noszenie czepka

Zamieniaj je

W swojej kolekcji trzymaj co najmniej dwie lub trzy peruki. Noszenie codziennie tej samej peruki wpływa na jej szybsze zużycie. Wymieniając peruki, wydłużasz żywotność każdej z nich. Wiąże się to również z rzadszym myciem konkretnej peruki, co także wpływa na pogorszenie jej kondycji. Zamienianie peruk to nie tylko praktycznie korzyści. Im więcej modeli w twojej garderobie, tym bardziej możesz szaleć ze swoim wyglądem.

Myj, kiedy to konieczne

Aby utrzymać peruki w dobrej kondycji i świeżym wyglądzie trzeba pamiętać o ich regularnym praniu. Częstotliwość mycia peruk zależy od kilku czynników. Należy do nich twoja aktywność w ciągu dnia, w jakim klimacie żyjesz, jak często nosisz peruki i czy używasz do nich kosmetyków stylizacyjnych. Zakłada się, że dobrze jest prać peruki co 8-10 dni. 

 Pamiętaj, aby używać odpowiednich produktów do ich pielęgnacji. Peruki naturalne i syntetyczne wymagają innych kosmetyków do mycia. Proces prawidłowego czyszczenia także się różni. Zapoznaj się z zaleceniami producenta odnośnie pielęgnacji twojej peruki, a w razie wątpliwości poczytaj na ten temat. Nieodpowiednie umycie może skutkować doszczętnym zniszczeniem włosów peruki.

mycie perukBezpiecznie przechowuj swoją perukę

Kiedy ściągasz perukę pod koniec dnia pamiętaj, aby odłożyć ją w bezpiecznym miejscu. Stojak na perukę lub głowa manekina to najlepsze sposoby na przechowywanie peruk. Są dostępne do kupienia w wielu miejscach po atrakcyjnych cenach. Zapobiegają plątaniu się włosów oraz powstawaniu niemile widzianych odgnieceń. Peruka powinna być przechowywana w suchym i zacienionym miejscu, najlepiej poza zasięgiem ciekawskich dzieci i figlarnych zwierząt. 

przechowywanie peruk

Nie śpij w swojej peruce

Spanie w peruce to zdecydowanie zły pomysł. Podczas spania często mimowolnie się wiercimy i zmieniamy pozycje. Włosy peruki będą nieuniknienie ocierać się o poduszkę, co może spowodować plątanie się włosów, puszenie się i powstawanie kołtunów. Doprowadzenie peruki do pierwotnego stanu będzie wymagać dużo czasu i wysiłku, a nie wszystkie uszkodzenia da się naprawić. 

spanie w peruce 

 

Dbaj o czystość akcesoriów do włosów

Na żywotność i kondycję peruk ma wpływ stan narzędzi do stylizacji. Używając nieczyszczonych akcesoriów, na włosy peruki przedostają się drobiny kurzy, brudu i pozostałości po kosmetykach do stylizacji. Regularne mycie szczotek, grzebieni oraz powłoki prostownicy czy lokówki wpływa na dobry stan włosów peruki, oraz pozwala na jej rzadsze pranie.

czyste akcesoria

Miej przy sobie grzebień 

Nosząc peruki na co dzień, warto rozważyć noszenie przy sobie grzebienia z szerokim rozstawem zębów. Pozwala on na szybkie rozczesanie włosów i poprawienie fryzury w razie potrzeby. Unikaj szczotek i grzebieni z wąskim rozstawem zębów, ponieważ powodują puszenie się włosów. Należy o tym pamiętać w szczególności w przypadku peruk z kręconymi włosami, ponieważ w ten sposób można łatwo zniszczyć kształt loków.

grzebien do perukiKolor, długość i tekstura

Wybierając perukę, postaw na taką fryzurę, w której będziesz czuła się pięknie i komfortowo. Przed zakupem zawsze myśl przede wszystkim o swoich preferencjach. Wszystkie trendy powinny być traktowane jako wskazówka, a nie główny wyznacznik. Jeśli modne są peruki z długimi, kręconymi blond włosami, ale ty wolisz ciemnego boba – właśnie takiego wybierz. Nigdy nie rób nic na siłę!

kolor i tekstura peruki

Nie poprawiaj peruki

Osoby zaczynające przygodę z perukami często mają obawy, że peruka może się nie trzymać i mają tendencję do poprawiania jej. Jeśli założyłaś perukę poprawnie, nie ma powodu do obaw. Poprawianie peruki może podrażnić wrażliwą skórę głowy i jednocześnie zrujnować wykonaną fryzurę.

 

 

Styl życia

Nosząc lub planując nosić perukę na co dzień, należy wziąć pod uwagę swój tryb życia, a także środowisko, w jakim się obracamy. Dlaczego to takie ważne? Przykładowo, pracując na stanowisku kierowniczym peruka w intensywnym kolorze, może kłócić się z oficjalnym, eleganckim uniformem i burzyć ogólny wizerunek. Jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie, a siłownia to twój drugi dom lepszym wyborem może okazać się peruka z krótszymi włosami, bo będzie bardziej praktyczna. Wybierając perukę, postaraj się zachować kompromis pomiędzy tym, co pasuje do twojego stylu życia, a tym, co ci się podoba. 

styl zycia w peruce 

 

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą każdemu, kto ma w planach noszenie peruk na co dzień. Postępując według tych rad, będziesz w stanie utrzymać swoją perukę w świetnym stanie jak najdłużej. Jeśli jakiś punkt szczególnie cię zainteresował i chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, przejrzyj nasze inne artykuły. Znajdziesz tam wiele rad, trików i ciekawostek na temat peruk i ich pielęgnacji.

 

author-avatar

O autorze: Sonia

Właścicielka i założycielka sklepu Hairly.pl. Z własnego doświadczenia wie jak trudno znaleźć odpowiednią perukę. Od wielu lat pomaga kobietom w dążeniu do wymarzonych włosów. Najważniejsza jest dla niej jakość produktów i skuteczna obsługa klienta.