Nie masz jeszcze nic w koszyku.

Image Alt

hairly.pl

Terminologia peruk
terminologia peruki

terminologia perukiCzytając o perukach, możesz natknąć się na terminologię, której nie znasz. Może to być czasami przytłaczające i bardzo mylące dla nowicjuszy i nowicjuszek w zakupie peruk. Słyszenie terminów takich jak front lace, mono top, kanekalon, mikroskóra może być mylące, a zapamiętanie definicji każdego terminu może być równie trudne. Ten oto mały słowniczek przybliży Ci znaczenie wielu terminów, które słyszysz/czytasz o perukach i tupetach i z pewnością pomoże Ci podjąć świadomą decyzję o zakupie.

Kanekalon – włókno syntetyczne pochodzące z Japonii, wykorzystywane do produkcji peruk syntetycznych i mieszanych. Kanekalon jest lekki, a także najlepiej odwzorowuje ludzki włos.

Włosy naturalne europejskie – to wysokiej jakości włosy naturalne pochodzące z różnych zakątków Europy, najczęściej z Włoch, Hiszpanii i Francji. Są to włosy cienkie i lekkie. Zdecydowanie lepsze niż włosy chińskie/indyjskie które charakteryzują się inną grubością i ciemniejszą barwą.

Czepek front lace 13×13 – jest to czepek, który na obszarze około 13cm x 13cm posiada warstwę szytą ręcznie. Dzięki temu możliwa jest zmiana przedziałka czy też wykonanie grzywki. To czepek bezklejowy, którego aplikacja jest znacznie prostsza niż czepka front lace 10×33. Czepek ten jest polecany dla osób, które zaczynają przygodę z perukami.

Czepek front lace 33×10 – jest to czepek z dużym ręcznie szytym obszarem, który ma około 33cm x 10cm. Czepek ten wymaga klejenia za pomocą taśm lub kleju dla dobrego przylegania siateczki na linii włosa. Peruka front lace 33×10 jest peruką dla osób zaawansowanych. Umożliwia zmianę przedziałka, zrobienie grzywki czy też swobodne zakładanie włosów za ucho przy jednoczesnym bardzo naturalnym wyglądzie.

Czepek tradycyjny (żydowski) – jest to czepek wykonany w 100% maszynowo. Wykorzystywany najczęściej w perukach syntetycznych. W przypadku wyboru peruki tradycyjnej zalecane jest wybranie modelu z grzywką, gdyż zostaje zakryta linia włosa, a peruka nadal wygląda naturalnie i daje dużo możliwości.

Silk top (mikroskóra) – warstwa używana tak samo często w perukach jak i tupetach. Użycie jej sprawia wrażenie włosów wyrastających ze skóry. Aplikacja włosów przy produkcji jest inna aniżeli używając zwykłej siateczki (lace top), gdzie widać wiązania włosów. Dzięki silk top, peruka wygląda znacznie bardziej naturalnie, ponieważ supełki włosów są schowane pod warstwą silikonu która wygląda identycznie jak nasza skóra – dzięki temu włosy wyglądają jakby wyrastały bezpośrednio spod skóry.

Czepek mono top – jest to rodzaj najcieńszej i najlżejszej mikroskóry, stosowanej w perukach i tupetach. Użycie tej technologii, gwarantuje maximum naturalności i lekkości. 

Peruki i tupety z mono top są wykonywane w 100% ręcznie. Dzięki temu włos jest mobilny na całej bazie – tzn. możemy dowolnie układać przedziałek i modelować włosy. Wadą tego rozwiązania jest cena – z powodu całkowitego ręcznego wykonania oraz specjalistycznych materiałów wysokiej jakości, produkty takie charakteryzują się dość wysoką ceną. Jeżeli szukasz peruki lekkiej i przewiewnej – zdecyduj się na ten wariant. W przypadku mniejszego budżetu oraz gdy grubość czepka nie jest dla Ciebie najważniejsza – wybierz silk top.

Włókno termoodporne – używane w perukach syntetycznych. Włókno odporne na termiczne użytkowanie takie jak stylizacje prostownicą, lokówką czy suszarką. Pamięta jednak o nie przekraczaniu temperatury równej 160 stopni. Wyższa temperatura może stopić włosy. 

Regulowany czepek – zarówno czepek front lace, tradycyjny jak i ten mono top posiada z tyłu regulowane paseczki, dzięki którym wyregulujesz obwód czepka o około 1-2cm.

Peruka mieszana – peruka posiadająca w swoim składzie 50% włosów naturalnych i 50% włosów syntetycznych. Dzięki temu w wyglądzie nie odbiega od peruki naturalnej, mając jednocześnie przystępną cenę.

Tupet/Topper – częściowe w 100% nieinwazyjne uzupełnienie włosów. Dostępny w wielu rozmiarach, które dobiera się w zależności od stopnia przerzedzenia włosów. Najczęściej montowany na spineczkach clip in, które wpina się we własne włosy lub z warstwą z silikonu, który przykleja się na taśmy lub klej. Wariant z warstwą silikonu polecany jest osobom, które na danym obszarze nie posiadają w ogóle włosów.

Faktury włosów – wyróżniamy kilka permanentnie wykonywanych faktur włosów: falowane, kręcone, proste, karbowane, afro. Fabrycznie nadana struktura włosów utrzymuje się przez całą żywotność peruki nawet po umyciu.

Uniwersalny rozmiar czepka – czepek stosowany w perukach syntetycznych i mieszanych. Oznacza iż jego rozmiar jest uniwersalny i pasuje na obwód głowy od 52cm do 57cm.