PCOS wypadanie włosówZespół policystycznych jajników, inaczej PCOS, to schorzenie, z którym boryka się znaczny odsetek kobiet. Dolegliwość często bywa dziedziczona, jednak jej dokładna przyczyna wciąż nie jest znana. PCOS powoduje zaburzenia równowagi hormonalnej, co przekłada się między innymi na nadmierne wypadanie włosów. W artykule tłumaczymy, czym dokładniej objawia się PCOS i jak przeciwdziałać pogorszeniu stanu naszej fryzury.

 

Diagnoza PCOS i główne objawy

Zespół policystycznych jajników przez wiele lat może nie dawać widocznych objawów. Aż 50% kobiet z PCOS funkcjonuje bez świadomości o posiadanym schodzeniu. Zespół zaburza działanie gospodarki hormonalnej. Objawami są najczęściej nieregularne miesiączki, problemy z zajściem w ciąże oraz nadmierne wydzielanie androgenów przez organizm. Dla postawienia poprawnej diagnozy należy jasno określić obecne objawy oraz wykonać badania USG, aby potwierdzić obecność policystycznych jajników.

 

PCOS jest zespołem przewlekłym, którego nie da się całkowicie uleczyć. Odpowiedni dobór leczenia farmakologicznego oraz diety może jednak na stałe wyciszyć dokuczające objawy. Wiele zdiagnozowanych kobiet nie odczuwa podczas codziennego funkcjonowania żadnych skutków choroby. 

 

Wypadanie włosów 

PCOS wpływa na zwiększoną produkcję insuliny, która z kolei powoduje wzrost poziomu testosteronu. Nadmiar męskiego hormonu w kobiecym organizmie może prowadzić do wypadania włosów bądź ich nadmiernego wzrostu. Nadprodukcja testosteronu powoduje powstawanie dodatkowego owłosienia na ramionach, karku czy brzuchu. Włosy na głowie często nie wytrzymują zbyt dużych ilości hormonu, co skutkuje ich nadmiernym wypadaniem. Dobór poprawnego leczenia przez lekarza prowadzącego pozwala na unormowanie sytuacji i zahamowanie łysienia.

 

Natychmiastowe rozwiązania na wypadanie włosów

Poprawa kondycji włosów i pobudzenie cebulek do wzrostu nowych to czasochłonny proces. Organizm potrzebuje czasu na regeneracje i walkę ze zniszczeniami spowodowanymi negatywnymi skutkami PCOS. Stosowanie ziołowych wcierek do skóry głowy i kompleksów witamin może nieco przyspieszyć proces odrastania włosów. Natychmiastowym rozwiązaniem, które pozwoli ci cieszyć się piękną i zadbaną fryzurą od zaraz są tupety, treski oraz peruki damskie.

 

Gęste i długie włosy przy pomocy tupetu

PCOS tupet topperCiekawym rozwiązaniem na zagęszczenie i przedłużenie swoich naturalnych włosów jest tupet damski. Topper to dobra opcja dla osób, których fryzura jest przerzedzona głównie w okolicy czubka głowy oraz przedziałka. Modele z naturalnych włosów dokładnie wtapiają się w nasze włosy, skutecznie je zagęszczając. Tupet zawsze mocujemy na czubku głowy przy pomocy spinek clip in. Baza musi być przypięta do mocnych, zdrowych pasm i dokładnie przykrywać cały przerzedzony obszar. W sklepach znajdziesz wiele rozmiarów tupetów, wśród których bez problemu dobierzesz idealny pod twoje potrzeby.

 

Tupety damskie są dostępne w wielu odcieniach, długościach oraz strukturach pasm. Warto postawić na topper z naturalnych włosów, ponieważ pasma syntetyczne mogą zbytnio się wyróżniać na tle naszych własnych. Jeśli zależy ci na zwiększeniu objętości twojej fryzury bez ingerowania w jej ogólny wygląd, wybierz tupet w kolorze jak najlepiej zbliżonym do naturalnego. Dla urozmaicenia możesz wybrać topper w kolorze ciemniejszym od twojej barwy włosów. W ten sposób stworzysz efekt modnego, ciemniejszego odrostu. 

 

Bujne upięcie z treskami

Cienkie i przerzedzone włosy nie pozwalają na wykonywanie wielu standardowych upięć. W takim przypadku z pomocą przychodzą treski, które możesz wykorzystać do stworzenia gęstej kitki czy koka. Pasma do dopinania znajdziesz w sklepach z perukami oraz z niektórych salonach z akcesoriami do włosów. Treski, tak jak tupety, są dostępne w wersjach z naturalnych i syntetycznych włosów, w różnych kolorach i stylach. W zależności od modelu można zakładać je przy pomocy wsuwek lub dołączonych gumek.

 

Peruki – nieograniczony wybór

Najwięcej możliwości do tworzenia fryzur dają zdecydowanie peruki damskie. Pozwalają na całkowitą zmianę wizerunku i w żaden sposób nie szkodzą twoim własnym włosom. Kondycja włosów osób borykających się z PCOS jest mocno nadwyrężona. Noszenie peruki daje szansę na cieszenie się piękną fryzurą, przy jednoczesnym dbaniu o swoją własną, aby móc pochwalić się nią w niedalekiej przyszłości. 

 

Jaką perukę wybrać?

Wybór peruki powinien być uzależniony od tego, jak często planujemy ją używać. Jeśli zależy ci na modelu, który będziesz nosić każdego dnia, postaw na perukę z włosów naturalnych. Peruka naturalna to najtrwalszy z wszystkich dostępnych rodzajów. Przy regularnej pielęgnacji i odpowiedzialnym przechowywaniu może służyć w nienagannym stanie nawet przez 4 lata. Wykorzystywane do jej produkcji naturalne włosy są podatne na układanie i stylizację na gorąco. Wiele modeli peruk posiada czepki z elementami mikroskóry. To materiał, który imituje prawdziwą skórę i sprawia, że peruka jest komfortowa w noszeniu. Rodzaj czepka to coś, na co szczególną uwagę powinny zwrócić osoby o wrażliwej skórze głowy. 

 

Peruki z włosów syntetycznych to dobry wybór na szczególne okazje. Są mniej trwałe niż peruki naturalne, jednak sprawdzają się jako dodatek do stylizacji na specjalne wydarzenia. Peruki syntetyczne są zdecydowanie bardziej ekonomicznym zakupem. Pasma są wykonane z syntetycznego materiału, który jednak dokładnie odwzorowuje strukturę naturalnego włosa. Wybór peruk syntetycznych w sklepach jest naprawdę szeroki, co pozwala każdej z nas na znalezienie produktu idealnego.

 

Podejmij działanie i nie lekceważ PCOS

Zespół policystycznych jajników dotyczy znacznie większej liczby kobiet, niż myślisz! To niepozorna choroba, której późne zdiagnozowanie może doprowadzić do nieprzyjemnych zawirowań w naszym organizmie. Jeśli zmagasz się z takimi problemami jak nieregularne i bolesne miesiączki, wypadaniem włosów czy nadmiernym owłosieniem – zbadaj się w kierunku PCOS. Szybka diagnoza pozwoli na podjęcie natychmiastowych działań w celu wyciszenia objawów, aby nie utrudniały ci codziennego funkcjonowania. 

 

Wiele kobiet nie boryka się z żadnymi objawami spowodowanymi PCOS. Nie oznacza to, że należy o tym całkowicie zapomnieć i zlekceważyć chorobę. Nawet gdy twój stan zdrowia jest nienaganny, pamiętaj o regularnych badaniach oraz stosowaniu się do ogólnych zaleceń wydanych przez lekarza prowadzącego.

 

Wypadanie włosów przy PCOS – podsumowanie

Wypadanie włosów to jeden z najczęściej występujących objawów przy PCOS. Utrata włosów i pogorszenie stanu fryzury może wpłynąć na pogorszenie samopoczucia i powstanie związanych z tym kompleksów. Pamiętaj, że nie jesteś w tym osamotniona, ponieważ dotyczy to znacznej części kobiet z zespołem policystycznych jajników. Często jest to etap przejściowy i po uregulowaniu funkcjonowania gospodarki hormonalnej włosy przestaną wypadać. W tym trudnym okresie postaraj się nie obciążać swojej fryzury kosmetykami z silikonami i parabenami. Warto rozważyć rozpoczęcie suplementacji takich związków, jak cynk, miedź czy biotyna po ówczesnej konsultacji z lekarzem.

 

Peruka, treski czy tupet mogą pomóc ci ponownie odzyskać pewność siebie i cieszyć się piękną fryzurą. To rozwiązania w zupełności bezpieczne dla swoich naturalnych włosów. W zależności od twoich oczekiwań i preferencji wybierz produkt, który w pełni cię zadowoli. Ogromny asortyment pozwala na zakup klasycznej i stonowanej fryzury, jak i czegoś zupełnie nowego i ekstrawaganckiego. Peruki i tupety damskie z włosów naturalnych i syntetycznych znajdziesz w ofercie Hairly.  

Włosy doczepiane czy tupety? przeczytaj o tym więcej tutaj.

 

author-avatar

O autorze: Sonia

Właścicielka i założycielka sklepu Hairly.pl. Z własnego doświadczenia wie jak trudno znaleźć odpowiednią perukę. Od wielu lat pomaga kobietom w dążeniu do wymarzonych włosów. Najważniejsza jest dla niej jakość produktów i skuteczna obsługa klienta.