Nie masz jeszcze nic w koszyku.

Image Alt

hairly.pl

Jak pielęgnować peruki?
pielęgnacja peruk w domu

pielegnacja peruki domowymi sposobami Jak pielęgnować peruki domowymi sposobami?

W dzisiejszych czasach wiele kobiet decyduje się na noszenie peruki. Dzięki temu nasze własne włosy mniej się niszczą, można ukryć ich niedoskonałości lub zmienić szybko nasz image. Jak długo świat istnieje tak od zawsze kobiety z prostymi włosami chciały mieć kręcone. Te o kręconych marzyły o prostych. Z pomocą przychodzą nam peruki z włosów sztucznych lub naturalnych. Jednak nie należy zapominać, że powinniśmy o nie odpowiednio zadbać. Pielęgnowanie peruk syntetycznych czy peruki naturalnej nie jest zbyt skomplikowana. Choć się różnią. Perukę syntetyczną czy peruki naturalne z powodzeniem możemy skutecznie umyć w domu, nie musimy jej oddawać do zakładu. Jednak co Klient nie wybierze to będziemy potrzebować specjalnych preparatów do pielęgnacji peruki. Sklep z perukami, w którym będziemy kupować nasz egzemplarz powinien również być w posiadaniu szamponu do peruk czy specjalnego balsamu. Personel powinien również wszystko nie tylko dokładnie wytłumaczyć lecz również pokazać w jaki sposób należy postępować podczas codziennej jak i okresowej pielęgnacji. Można liczyć nie tylko na wsparcie ale i udzielenie wszystkich potrzebnych i ważnych dla nas informacji. Peruki można personalizować, aby dopasować je do naszych preferencji i komfortu.

Jak powinniśmy pielęgnować peruki na co dzień?

Codzienna pielęgnacja włosów naturalnych na peruce czy syntetycznych nie jest zbyt wymagająca. Dzięki kilku prostym krokom będziemy mogli cię cieszyć ich dłuższą żywotnością. Peruki syntetyczne czy też naturalne należy:

 1. Trzymać na specjalnych stojakach lub główkach fryzjerskich by mogły zachować swój kształt.
 2. Czesać włosy jak najrzadziej. Jeśli już zajdzie taka potrzeba należy je czesać palcami.
 3. Używać do ich pielęgnacji dedykowanych kosmetyków np. szamponów czy balsamów
 4. Myć przynajmniej dwa razy w miesiącu
 5. Używać jak najrzadziej urządzeń typu suszarka, prostownica czy lokówka.

pielęgnacja peruki w domu - szczotkowanieJak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja peruk syntetycznych ?

Niczym rozpoczniemy pranie peruki syntetycznej po pierwsze powinniśmy zakupić specjalny szampon oraz balsam do peruk z włosów sztucznych. Perukę powinniśmy myć co dwa lub trzy tygodnie. Perukę myjemy w kilku litrach wody w misce lub wiaderku (ewentualnie umywalce).

 1. Delikatnie zdejmujemy perukę z głowy i umieszczamy na stojaku lub główce by zachowała swój kształt.
 2. Do miski lub wiaderka wlewamy ok. 2 litrów letniej wody i mieszamy z jedną łyżką stołową specjalnego szamponu
 3. Wkładamy do wody na ok 5 minut. Wyciągając powinniśmy delikatnie i dokładnie wycisnąć nadmiar wody. (Nie wolno szorować lub trzeć włosów)
 4. Wodę w pojemniku wymieniamy na świeże 2 litry z letnią wodą, wkładamy i wypłukujemy
 5. Do ostatniego płukania w 1 litrze wody dodajemy łyżkę stołową balsamu do peruk i delikatnie wygniatamy.
 6. Perukę rozwieszamy na główce lub specjalnym stojaku i pozostawiamy do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Mokrej peruki nie czeszemy! Dopiero po wyschnięciu możemy ją rozczesać palcami lub rzadką szczotką przeznaczoną do tego celu.

pielęgnacja peruk w domuJak należy dbać o peruki naturalne?

Odpowiednie pielęgnowanie peruki naturalniej nie jest zbyt skomplikowane. Wystarczy odrobina czasu oraz dobrej woli, a nasze peruki będą wyglądać pięknie.

Przeciętna częstotliwość mycia peruki naturalnej to nie rzadziej niż raz w tygodniu.

 1. Perukę umieszczamy na główce lub stojaku specjalnie do tego przeznaczonym. Następnie dokładnie rozczesujemy grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami.
 2. Rozczesane włosy polewamy strumieniem letniej wody od czubka aż po same końce.
 3. Następnie w podobny jak przy myciu włosów sztucznych sposób aplikujemy 1 łyżkę szamponu i rozprowadzamy go palcami lub grzebieniem od nasady aż po końce
 4. Myjemy również wnętrze peruki, gdyż ma ona kontakt cały czas z skórą głowy
 5. Płuczemy perukę delikatnie pod strumieniem letniej wody od góry do dołu
 6. Włosy odsączamy z nadmiaru wody i nakładamy wybrany balsam w ten sam sposób co szampon.
 7. Od czasu do czasu możemy zastosować maskę.
 8. Płuczemy, odsączamy i osuszamy ręcznikiem.
 9. Włosy możemy wysuszyć suszarka i wymodelować. Do suszenia zalecany jest łagodny chłodny nawiew lub pozostawienie włosów do wyschnięcia w temperaturze pokojowej.

Gdy zdecydujemy się na kupno peruki z pewnością nie powinniśmy skupiać się jedynie na rodzaju włosa. Dziś popularną praktyką producentów jest mieszanie w jednej peruce różnych włókien, a dzięki temu jest możliwie uzyskanie jak najlepszego efektu końcowego, gdyż są idealne dopasowanie i ich piękny wygląd dostrzegany jest w drobiazgach.

Możemy również znacząco poprawić wygląd naszych peruk zwłaszcza tych naturalnych. To właśnie one są zdecydowanie bardziej narażone na puszenie, łamanie się włosów czy utratę koloru. Są trzy etapy:

Etap 1

Naszą perukę powoli układamy i przypinamy główce płóciennej. Musimy uważać by nie przebić czepka.

Etap 2

Po przypięciu, włosy dzielimy na trzy sekcje. Jedną zostawiamy, a pozostałe dwie podpinamy do góry. Nakładamy odżywkę dla włosów bardzo suchych i przeczesujemy grzebieniem o szerokich zębach. Odżywkę trzymamy przez 15 minut na każdej sekcji.

Etap 3

 1. Do miski nalewamy wody o temperaturze około 30 stopni i zanurzamy włosy by móc je wypłukać z wcześniej nałożonej odżywki.
 2. Wymieniamy wodę, dodając szampony i znów zanurzamy. Przy myciu możemy wypłukać również czepek.
 3. Wyciągamy i suchym ręcznikiem, osuszamy uciskając. Ważne by nie trzeć włosów!
 4. Po osuszeniu rozczesujemy grzebieniem z rzadkimi zębami lub szczotką z podwójnym włosiem i rozwieszamy na główce.

Gdy poświęcimy trochę czasu na zadbanie o odpowiednią pielęgnację wówczas dłużej będziemy się cieszyć żywotnością naszych peruk.