Aż 25% kobiet na świecie boryka się ze wzmożonym wypadaniem włosów. Problem dotyka osoby bez względu na wiek i pochodzenie etniczne. Do bezpośrednich przyczyn wpływających na wypadanie włosów zaliczamy zanieczyszczone środowisko, genetykę, stres, nieodpowiednią dietę, skutki uboczne leków i wiele innych. Samo łysienie jest wystarczająco dotkliwym problemem, który niesie za sobą szereg kolejnych niedogodności. Zaczynamy borykać się z problemami natury psychicznej, takimi jak utrata pewności siebie czy uczucie wstydu. Sytuacji często nie ułatwiają ludzie z zewnątrz, którzy obarczają nas zdziwionymi lub krytycznymi spojrzeniami. W artykule przedstawiamy 6 głównych przyczyn łysienia i rady, jakie kroki warto podjąć w konkretnym przypadku.
Tendencja do wypadania włosów może zostać odziedziczona od jednego z rodziców. Najczęściej są to genetyczne predyspozycje do zaburzeń równowagi hormonalnej, zwłaszcza w przypadku tzw. hormonów męskich, czyli testosteronu i DHT. U niektórych pacjentów kuracja oparta na środkach farmakologicznych może częściowo wyregulować poziom hormonów w organizmie. Wypadanie włosów może mieć swój początek w każdym wieku, początkowo nie dając o sobie znać. Jedną z najczęściej spotykanych chorób o podłożu genetycznym jest łysienie plackowate. Schorzenie powoduje często nieodwracalne zmiany w mieszkach włosów, uniemożliwiając odrost włosów.
Przewlekły stres
Permanentne odczuwanie stresu i niepokoju może powodować wzrost poziomu testosteronu. Hormon przekształca się następnie w DHT, który przerywa naturalny cykl wzrostu włosów. Podobne mechanizmy zachodzą w organizmie po doświadczeniu poważnego urazu. Następuje ograniczenie dopływu krwi do naczyń włosowatych. Brak wystarczającej ilości przyswajanego tlenu i innych składników odżywczych do mieszków włosowych skutkuje wypadaniem włosów i brakiem możliwości wyrastania nowych. Często nie mamy wpływu na uniknięcie stresujących sytuacji. Warto jednak spróbować podjąć działania a celu ograniczenia dotykającego nas napięcia. Znalezienie zajęcia, które nas relaksuje i pozwala na wyciszenie się może okazać się pomocne. W przypadkach, gdy czujemy, że nie radzimy sobie ze stresującą sytuacją, konsultacja z lekarzem psychiatra lub wizyta u psychologa, może okazać się pomocna i przynieść pozytywne rezultaty.
Wysokie spożycie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i nadmiar witaminy A przyczyniają się do wypadania włosów. Zbyt szybka utrata masy ciała podczas odchudzania zmniejsza ilość wchłanianych do mieszków włosowych aminokwasów i witamin. W diecie ważną rolę odgrywa ilość spożywanego białka, które jest odpowiedzialne za zdolność komórek do samodzielnej regeneracji. Jeśli nasza dieta wydaje się pozornie prawidłowa, a wciąż borykamy się ze słabą kondycją włosów, może stać za tym niedobór biotyny, żelaza, cynku i miedzi. Codzienny jadłospis powinien być bogaty w warzywa zielone i dobre źródła białka, takie jak strączki czy ryby. W diecie mogą znajdować się produkty przetworzone, ale jedynie jako niewielki dodatek, a nie główne źródło pożywienia. Osoby borykające się dodatkowo z chorobami przewlekłymi mogą mieć problem z samodzielnym ułożeniem zdrowego jadłospisu. Doświadczony dietetyk jest w stanie ułożyć dietę, która będzie współgrać z potrzebami naszego organizmu i dodatkowo będzie ukierunkowana na poprawę stanu naszych włosów.
Stan zdrowia
Jedną z najczęstszych zdrowotnych przyczyn wypadania włosów są problemy z tarczycą. Wydzielanie zbyt małej (niedoczynność) lub zbyt dużej (nadczynność) ilości hormonów przez organ będzie objawiać się przez nagłe pogorszenie kondycji włosów. Rozpoczęcie leczenia farmakologicznego w oparciu o wyniki badań stosunkowo szybko wyrównuje poziom hormonów w organizmie, a cebulki włosów zaczynają się regenerować. Wypadanie włosów dotyczy znacznego odsetka kobiet w ciąży. To stan przejściowy związany ze zmianami hormonalnymi w organizmie, który najczęściej reguluje się po momencie rozwiązania.
Leki
Wypadanie włosów to jeden z głównych skutków ubocznych dużej grupy leków. Mieszki włosowe są wrażliwe na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. Wiele kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną skarży się na gwałtowne przerzedzenie włosów. Może to być efekt przejściowy, jednak należy to obserwować. Czasami konieczna może okazać się zmiana leku lub całkowita rezygnacja z antykoncepcji hormonalnej. Negatywnie na włosy wpływa terapia sterydami i chemią. Niektóre leki na nadciśnienie, cukrzyce, trądzik i choroby serca także mogą powodować tymczasową lub trwałą utratę włosów.
Środowisko
Na kondycję włosów i stan skóry wpływa środowisko, w jakim przebywamy na co dzień. Zanieczyszczenie powietrza, smog z metalami ciężkimi i zły stan wody oddziałują negatywnie na organizm. Wiele zanieczyszczeń w postaci mikrocząsteczek trafia do obiegu, gdzie atakuje zdrowe komórki. Środowisko to coś, na co nie mamy wpływu, ale możemy podjąć działania, aby częściowo zminimalizować jego negatywne skutki na włosy. Wcierki do skóry głowy bogate w antyoksydanty odżywią cebulki włosów, wpływając na szybszy porost włosów.
Warto podkreślić, że wyżej wymienione problemy praktycznie nigdy nie występują pojedynczo, a współistnieją jednocześnie. Zanieczyszczone środowisko w połączeniu z ubogą dietą osłabia odporność organizmu, który zaczyna gorzej reagować na przyswajane leki, co potęguje poziom stresu i tak dalej… Jak widać, każda z przyczyn jest w stanie oddziaływać na drugą, tworząc błędne koło. Borykając się z wypadaniem włosów, należy spojrzeć na problem uwzględniając wszystkie niekorzystne czynniki i spróbować zadziałać na każdy z nich, w ramach możliwości.
Etapy wypadania włosów
Poniższa grafika przedstawia wczesne oraz zaawansowane etapy wypadania włosów. Kiedy zauważamy, że podczas czesania na szczotce pozostaje więcej włosów niż zazwyczaj, przyjrzymy się naszej skórze głowy. Wczesne zauważenie powstających przerzedzeń i podjęcie próby zaleczenia problemu daje większe szanse na zatrzymanie łysienia na obecnym etapie.
Koronawirus a oddziaływanie na włosy
Koronawirus pojawił się stosunkowo niedawno, jednak powstały już badanie na temat wpływu wirusa na kondycję włosów. Ponad 25% ozdrowiałych pacjentów przyznaje, że po chorobie doznało wypadania włosów utrzymującego się przez dłuższy czas. Według lekarzy przyczyną jest łysienie telegenowe, które występuje w wyniku stresu, osłabiania organizmu i utracie wagi. To przejściowy etap, charakterystyczny dla wielu chorób, nawet takich jak pospolite przeziębienie. Osoby z predyspozycjami genetycznymi do wypadania włosów, mogą odczuwać ten efekt uboczny mocniej niż przeciętni pacjenci.
Wypadanie włosów nie zawsze wiąże się z chorobami. Często są to podstawowe kwestie, na które nie zwracamy uwagi, a odgrywają znaczącą rolę w stanie naszych włosów. Wiele osób po wprowadzeniu drobnych zmian w swojej diecie czy redukcji stresu zauważa poprawę kondycji włosów. Niemniej, wygląd fryzury nierzadko odzwierciedla stan zdrowia, dlatego jej nagłe pogorszenie powinno wzbudzić naszą czujność.