spadajace perukiPeruka to szansa na piękną fryzurę dla osób, które z różnych powodów straciły swoje naturalne włosy. Częstym powodem odsuwającym nas od zakupu pierwszej peruki jest strach, że peruka może spadać. Przyzwyczajenie się do utraty włosów wymaga czasu. Nic dziwnego, że wizja nagłego spadnięcia peruki w miejscu publicznym wydaje się koszmarem. Czy jest to jednak uzasadniony lęk? W artykule wyjaśniamy, kiedy taka sytuacja może mieć miejsce oraz przedstawiamy rady, jak tego uniknąć.

Kiedy twoja peruka może spaść?

Nowoczesne peruki są skonstruowane tak, aby dokładnie przylegać do skóry głowy. Materiały, z których wykonuje się czepki, są elastyczne, co pozwala na ich dokładne dopasowanie przy każdym kształcie głowy. Jeśli peruka jest dobrze nałożona, to jedyna możliwość, w której może spaść, to nieprawidłowo dobrany rozmiar. Dobrze dopasowana i poprawnie założona peruka trzyma się na miejscu przez cały dzień, zarówno podczas standardowych czynności, jak i przy intensywnym uprawianiu sportu. Jeśli masz obawy, aby chodzić w peruce, możesz spróbować skorzystać z dodatkowych zabezpieczeń, które poprawią dopasowanie peruki.

Jaki rozmiar peruki wybrać?

jak mierzyć perukę żeby nie spadłaPerukę dobieramy do naszego obwodu głowy. Do wykonania poprawnego pomiaru użyj miary krawieckiej. Zmierz obwód od karku do przedniej linii włosów, czyli krańcowych miejsc, które musi zakryć peruka. Kiedy znasz już wymiary swojej głowy w najszerszym miejscu, możesz zacząć rozglądać się za peruką. Każdy producent posiada indywidualną tabelę rozmiarów dla swoich produktów. Dokładnie sprawdź oferowane rozmiary dla konkretnego produktu, aby pokrywały się z twoim obwodem głowy. Peruka musi ściśle przylegać do skóry głowy, dlatego nigdy nie wybieraj większego rozmiaru. Za duży model nie dość, że będzie spadać, to również może nienaturalnie odstawać nawet po zastosowaniu taśmy lub kleju do peruk. Pamiętaj, że czepki peruk są elastyczne i bez problemu pokryją całą głowę.

Samodzielna regulacja obwodu

Znaczna część peruk posiada wewnątrz czepka specjalne tasiemki. Służą do samodzielnej regulacji obwodu peruki. Jeśli twoja peruka, nawet mimo dobrze dobranego rozmiaru, nieco się przesuwa, spróbuj lekko zacisnąć paski. W ten sposób minimalnie zmniejszysz obwód czepka, co poprawi jego przyczepność. Peruka ma ściśle przylegać do skóry głowy, jednak nie może cię cisnąć. Jeśli po regulacji odczuwasz dyskomfort, poluzuj paski. Lepiej wyregulować je przed ostatecznym założeniem peruki, aby nie musieć potem ściągać jej do poprawy. Paski dają możliwość dokładnego dopasowania czepka peruki do obwodu głowy, dlatego ich obecność w peruce jest niezwykle przydatna.

Dodatkowe zabezpieczenia

Przy prawidłowo dobranym rozmiarze peruki nie trzeba się obawiać, że spadnie. Jeśli jednak zależy nam, aby dodatkowo zabezpieczyć perukę przed niemile widzianym zsunięciem, jest kilka opcji. Czepek można zamocować przy pomocy spinek clip in. W niektórych modelach peruk spinki są na stałe wszyte, a czasami trzeba je dokupić. Doczepia się je do własnych, zdrowych włosów, dlatego z tego rozwiązania nie mogą skorzystać osoby dotknięte łysieniem. Ciekawymi rozwiązaniami są kleje i taśmy do peruk oraz wig cap, które pomagają lepiej dopasować naszą nową perukę.

Kleje i taśmy do peruk

Kleje i taśmy do peruk to produkty, które poprawią przyczepność twojej peruki. Można dostać je w wielu sklepach z perukami. Produkty są testowane dermatologicznie, aby być bezpieczne dla skóry. Przed użyciem zawsze wykonaj próbę alergiczną na dobę przed właściwym zaaplikowaniem taśmy lub kleju. Skóra głowy i czoła musi być dokładnie oczyszczona dla jak najlepszej przyczepności produktu. Dla najlepszego oczyszczenia należy użyć kosmetyku na bazie alkoholu, który usunie wszelkie tłuste warstwy. Klej najlepiej nałożyć punktowo wzdłuż przedniej linii włosów, a tasiemkę pociąć na niewielkie kawałki i równomiernie przykleić do skóry. Przed ich aplikacją upewnij się, czy nakładasz produkt w odpowiednim miejscu, aby uniknąć powtarzania wszystkiego od nowa. Kiedy masz pewność, że wszystko jest w porządku, możesz założyć perukę. Używając taśmy lub kleju, można pozbyć się obaw, że peruka się zsunie. Możesz śmiało czesać włosy w ciągu dnia, zmieniać upięcia i ćwiczyć na siłowni. Nic nie będzie w stanie naruszyć twojej fryzury.

Wig cap

Wig cap to nic innego jak dodatkowy czepek, który zakładamy przez nałożeniem peruki. Najczęściej jest wykonany z elastycznej siateczki lub cienkiego, silikonowego materiału. Jego głównym zadaniem jest utrzymanie włosów naturalnych w ryzach, aby nie wystawały spod peruki. Wig cap poprawia również przyczepność peruki i komfort jej noszenia. Z czepka korzystają zazwyczaj osoby posiadające własne włosy. Jeśli jednak dotyczy się łysienie, ale zależy ci na ekstra zabezpieczeniu, wig cap może okazać się dobrym pomysłem. Dodatkowa bariera pomiędzy peruką a skórą nie tylko poprawi przyczepność, ale także pozwoli zachować czepek peruki w czystości przed dłuższy czas.

Czy odpowiednio zakładasz perukę?

Omówiliśmy już parę sytuacji, w których istnieje niebezpieczeństwo spadnięcia peruki. Co jeśli stosujemy się do wszystkich ogólnych zasad, a peruka nadal nie sprawia wrażenia stabilnej? Zdarza się, że osoby, które dopiero co zaczęły nosić peruki, niepoprawnie je zakładają. Nie jest to trudne, jednak czasami czepek nie obejmuje całości naszych włosów. To poważny błąd! Czepek peruki, aby trzymać się stabilnie na głowie, musi pokryć cały obszar, na którym normalnie rosną włosy, czyli od przedniej linii włosów aż po sam kark. Czasami próbując ułożyć dobrze perukę na głowie, kierujemy się jedną granicą. Jeśli linia czoła jest już perfekcyjna, nie zapominaj sprawdzić karku. Zakładając perukę zwróć uwagę, aby pokryła całe włosy, a na pewno nie spadnie.

Zainwestuj w porządny produkt

Peruki wysokiej jakości to często wydatek nawet kilku tysięcy – w szczególności w przypadku peruk z włosów naturalnych. Wybierając firmę oferującą podejrzenie niską cenę w porównaniu do konkurencji, istnieje ryzyko, że otrzymany produkt nas rozczaruje. Peruki z naturalnych włosów to inwestycja na co najmniej kilka lat. Dobrze wykonana peruka wygląda jak nowa nawet przy intensywnej częstotliwości noszenia. Kolor nie płowieje pod wpływem mycia czy czynników zewnętrznych, a włosy zawsze prezentują się jak nowe, prosto z salonu. Peruki niskobudżetowe rzadko kiedy mogą poszczycić się dobrą jakością. Czepki wykonane są ze słabych materiałów, przez co codzienne noszenie je rozciąga i zaczynają się zsuwać.

Twoja peruka spadła? Zdarza się!

Powyższe rady sprawią, że noszenie peruki nie będzie już tak stresujące. Co jeśli jednak w wyniku niefortunnego przypadku nasze włosy nagle spadną? Nic! To zupełnie niczego nie zmieni, więc warto popracować nad tym, aby pozbyć się tego lęku. Obecnie peruki są na tyle popularne, że osoba w peruce nikogo już nie dziwi. Nikt nie zwróci uwagi na to, że twoja fryzura na moment się przesunęła. Utrata włosów jest ciężkim przeżyciem dla wielu osób i przyzwyczajenie się do nowego stanu rzeczy wymaga czasu. Pamiętaj jednak, że noszenie peruki nie jest powodem do wstydu. Problem łysienia dotyczy ogromnego odsetka społeczeństwa. Spróbuj popracować nad pewnością siebie, dzięki czemu zainspirujesz innych do uwierzenia w swoją wartość i możliwości!

Peruki z syntetycznych i własnych włosów

Peruki z włosów syntetycznych oraz modele naturalne możesz kupić na https://hairly.pl/. Sklep oferuje peruki z włosami najwyższej jakości. Prezentowane fryzury współgrają z najnowszymi trendami fryzjerskimi. Każda z nich daje efekt naturalnej, zwiewnej fryzury. Hairly umożliwia dla każdego klienta skorzystanie z indywidualnej konsultacji online. Podczas spotkania możesz zadać pytanie dotyczące zarówno asortymentu, jak i kwestii dotyczących pielęgnacji czy przechowywania. Postaw na doświadczonego i wykwalifikowanego producenta, a otrzymasz produkt, który nie zawiedzie twoich oczekiwań.

author-avatar

O autorze: Sonia

Właścicielka i założycielka sklepu Hairly.pl. Z własnego doświadczenia wie jak trudno znaleźć odpowiednią perukę. Od wielu lat pomaga kobietom w dążeniu do wymarzonych włosów. Najważniejsza jest dla niej jakość produktów i skuteczna obsługa klienta.